Proto ve Vlachově Březí vracíme život pivovaru, který tam byl po staletí, proto pivo vaříme z vody, sladu a chmele, proto jej kvasíme klasicky v otevřených kádích a necháváme dlouho zrát.
A proto nefiltrujeme a nepasterujeme, abyste si mohli vychutnat čerstvé živé pivo plné chuti.
Tehdy bylo Vlachovo Březí povýšeno z obce na městečko a současně s tím získalo i právo vařit pivo. První doloženou písemnou zprávou o existenci Panského pivovaru ve Vlachově Březí je ta o prodeji pivovaru z roku 1623.
Kolem roku 1670 potom došlo k výrazné přestavbě a rozšíření Panského pivovaru a to do podoby, ve které je pivovar dodnes.
Po této přestavbě se stal Panský pivovar ve Vlachově Březí jedním z nejvýznamnějších svého druhu v jižních Čechách. Výrobu spodně kvašeného piva přinesl do Vlachova Březí sládek Johann Schmied v roce 1852.
Historicky nejvyššího výstavu 4480 hl pak dosáhl pivovar v roce 1894 za působení sládka Vojtěcha Fanfuleho. Konec pivovarské činnosti se datuje do roku 1924, kdy bylo odprodáno veškeré strojní zařízení.
Po konfiskaci v roce 1946 a komunistické devastaci se budova pivovaru dočkala nejprve nové střechy v roce 2003 a potom celkové rekonstrukce vnějšího pláště a významné části vnitřních prostor v letech 2014-2015.
V roce 2017 byla založena společnost Panský pivovar Vlachovo Březí s.r.o. s cílem obnovit tradici vaření piva ve Vlachově Březí a to přímo v historických prostorách pivovaru.
Záhy po založení společnosti byla podepsána dlouhodobá nájemní smlouva části budovy pivovaru s městem Vlachovo Březí a začaly práce na přípravě stavebního a technologického projektu.
Celý rok 2018 se potom nesl ve znamení citlivé rekonstrukce sklepů, varny, skladových a administrativních prostor tak, aby se začátkem roku 2019 mohlo začít s instalací pivovarské technologie.
V roce 2019 se tedy po 95 letech v Panském pivovaru ve Vlachově Březí začalo znovu vařit pivo a historická památkově chráněná budova opět slouží svému původnímu účelu.
Společnost Panský pivovar Vlachovo Březí s.r.o. zahájila pivovarský provoz 1.6.2019, kdy bránu pivovaru konečně opustilo pivo z první uvařené várky.
Citlivá rekonstrukce vnitřních prostor trvala přesně 1 rok během níž byl pivovar kompletně vybaven novou technologií z dílny Pacovských strojíren. Hlavnímu sálu, jehož interiér navrhoval arch. David Vávra, vévodí měděná dvounádobová varna o objemu 22 HL spolu s dlouhým výčepním pultem. V původních sklepních prostorách jsou potom umístěny ležácké a přetlačné tanky, spilka a strojovna s chlazením.
Naším cílem je obnovit výrobu piva v objemu, pro který byla tato budova v 17. století postavena, tj. 5 tis. HL/ rok. Věrni odkazu slavné české pivovarské tradice kvasíme naše pivo výhradně v otevřených kádích a necháváme dlouho zrát v ležáckých tancích, díky čemuž získává naše pivo příjemný a nezaměnitelný říz. Chlazení každého tanku nebo kádě je řízeno samostatně, čímž jsou našemu pivu zajištěny naprosto optimální podmínky v každé fázi jeho výroby.
Používáme místní vodu z původních pivovarských studní, která splňuje nejpřísnější hygienické normy a vaříme z moravského sladu a žateckého chmele. Pro svrchně kvašená piva pak používáme speciální americké a australské chmely.
Hledám věci, které mají hlubší smysl. Proto jsem odešel z korporátního světa a začal dělat něco, čemu věřím, že je správné.
Jako spotřebitele mě uráží, jak většina velkých firem v honbě za ziskem ztrácí respekt ke svému řemeslu a ke svým produktům. Ať už jde o rohlíky, šunku nebo bohužel i to naše vyhlášené české pivo. Tradiční receptury a tradiční postupy dostávají co proto a nahrazují se levnějším, rychlejším a méně kvalitním.
S hrdostí na českou pivovarskou tradici chci dělat pivo tak, jak si myslím, že se dělat má a vrátit lidem to, co jim ti velcí vzali.
Pivo je můj koníček, moje vášeň. Proto jsem do toho šel, abych vařil pivo tak, jak si myslím, že se vařit má. S respektem k našim předkům a řemeslu, které oni dostali na úplný vrchol ve světě.
S vášní k pivu a hrdě na to, co dělám. Živé, nefiltrované, nepasterované pivo plné chuti.
I když nejsem expert na pivo, ale spíš na řízení firem a ekonomiku, do projektu jsem se rozhodl vstoupit hned na jeho počátku.
Radkovo nadšení, touha a sen postavit si vlastní pivovar, ve kterém budeme vařit pivo s respektem k řemeslu a spotřebitelům, bylo velmi nakažlivé a přesvědčující.
Nosná myšlenka, kterou Radek při našich diskuzích často opakoval „S hrdostí na českou pivovarskou tradici chci dělat pivo tak, jak si myslím, že se dělat má a vrátit lidem to, co jim ti velcí vzali“ je v dnešním globalizovaném světě zaměřeném na zisk jako bílá vrána a má svou platnost nejenom u piva.
Březí koza © 2024 All Rights Reserved. Developed by